PG/2/2020/G/03 pn. Artystyczny Misz Masz w Bibliotece!
Grantobiorca: Gminna Biblioteka Publiczna w Kornowacu z siedzibą w Kobyli
Termin realizacji zadania: 1.02.2021 – 31.07.2021
Projekt polegał na organizacji cyklu spotkań z szeroko pojętą kulturą łączącą pokolenia. Uczestnikami były przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych z gminy Kornowac.
Cele szczegółowe to :
-rozwój wrażliwości dzieci i młodzieży z Gminy Kornowac,
-upowszechnianie na tym obszarze szeroko pojętej kultury,
-nauka myślenia i kreatywności wśród dzieci i młodzieży,
-zachęta do stałego obcowania z książką,
– wyrobienie nawyku kontaktu z książką,
– nauka właściwych postaw moralnych i społecznych
-ukazanie różnych innych ciekawych form kontaktu z kulturą.
Dobrem wspólnym jest aktywizacja dzieci i młodzieży do twórczego spędzania czasu, dostarczając im w ten sposób pomysłu na kreowanie własnych osobowości, a zarazem spędzenie miło i z pożytkiem czasu. To właśnie najmłodsi powinni być najliczniejszymi uczestnikami wydarzeń kulturalnych. Osoby, które od najmłodszych lat mają kontakt ze sztuką, będą w przyszłości świadomymi odbiorcami kultury i to one będą uczyć szacunku do kultury. Osoby te wyrastają na ludzi bardziej otwartych i kreatywnych, co ma przełożenie na rozwój potencjału intelektualnego społeczeństwa.
I. Pierwszym działaniem było spotkanie autorskie z dziećmi klas I-VI szkoły podstawowej w Pogrzebieniu. Spotkanie skierowano do około 120 odbiorców. Dzieci mogły poznać bliżej sylwetkę autora, dowiedzieć się jak powstaje książka, skąd autor czerpie pomysły do swoich utworów oraz jak powstają ilustracje do książek. Wydarzenie to oprócz miłego spotkania na żywo z autorem miało na celu zakrzewienie w czytelniku chęci czytania książek czy odwiedzenia biblioteki przy okazji organizacji różnych innych imprez.
II. Drugim działaniem było spotkanie z ciekawym człowiekiem, który w interesujący sposób przedstawił swoje doświadczenia uczniom kl. VII-VIII szkoły podstawowej w Kornowacu. W spotkaniu uczestniczyło około 110 uczniów. Podczas spotkania młodzież miała okazję wysłuchać niesamowitych opowieści z codziennego życia zaproszonego gościa. Cała prelekcja była wzbogacona pokazem slajdów. Działanie odbyło się na sali gimnastycznej w SP w Kornowacu.
III. Działanie trzecie dotyczyło około 100 przedszkolaków i dzieci ze szkoły podstawowej w Pogrzebieniu i Kornowacu. Dzieci spotkały się z prawdziwym teatrem – wzięły udział w małych formach teatralnych i miały możliwość rozmowy z aktorami. Aktorzy ci posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Był to spektakl interaktywny: dzieci wzięły w nim bezpośredni udział. Zabawne przygody bohaterów mają głębszą warstwę, zawierającą treści edukacyjne i wychowawcze. Działanie odbyło się na sali gimnastycznej w SP w Kornowacu oraz w przedszkolu w Pogrzebieniu.
IV. Działaniem czwartym była “Żywa lekcja historii”. ”Bractwo rycerskie” przeniosło około 100 dzieci z szkoły podstawowej w Kobyli w odległe średniowieczne czasy. Uczestnicy mieli okazję poczuć atmosferę tamtych czasów, obejrzeć walkę rycerską, poznać ówczesne zwyczaje, przymierzyć i wysłuchać z czego zrobiona jest zbroja rycerska i jak wyglądał codzienny strój rycerski. Każdy ochotnik miał okazję przymierzyć wybrane elementy zbroi czy zmierzyć się w walce na miecze. Działanie odbyło się na wolnym powietrzu przy Szkole Podstawowej w Kobyli.
V. Działanie piąte było przeznaczone dla około 130 przedszkolaków z Kobyli, Łańc i Rzuchowa. Najmłodsi spędzili ten czas z wyjątkowym teatrem, w którym głównymi bohaterami były piękne i ciekawe rekwizyty – lalki i kukiełki. Dzięki twórczemu charakterowi przedstawienia dzieci rozwijają swoją wyobraźnię i zdobywają nowe umiejętności, świetnie się przy tym bawiąc. Małych widzów zachwyciła nie tylko ciekawa historyjka z morałem, ale również piękna scenografia. Działanie odbyło się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kobyli.
VI. Szóste działanie to spotkanie z Plenerowym Teatrem, który propaguje szeroko pojętą kulturę teatralną wśród dzieci i młodzieży. Aktorzy podążają śladami przygody i zarażają bakcylem kulturalnych podróży i artystycznych wyzwań. Impreza miała charakter integracyjny, a zarazem rozrywkowo-kulturalny. Działanie odbyło się na scenie przy Domu Kultury w Rzuchowie.
VII. Ostatnim działaniem była wycieczka zorganizowana dla młodych czytelników, którzy systematycznie odwiedzają biblioteki. 40 uczestników wyjazdu zwiedziło Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Zwiedzanie prowadzone było przez doświadczonych filmowców Studia Filmów Rysunkowych pracujących zarówno przy dawnych jak i aktualnie powstających projektach filmowych. W trakcie żywej, multimedialnej prezentacji uczestnicy obcując z prawdziwymi dekoracjami, rekwizytami, projektami postaci i rysunkami animacyjnymi, poznali kolejne etapy produkcji filmowej, od scenariusza do gotowego filmu. Na zakończenie odbyła się prelekcja filmowa.
Niniejszy projekt przyczynił się zatem do zaspokojenia potrzeb rozwoju i aktywności kulturalnej, edukacyjnej i intelektualnej najmłodszych mieszkańców Gminy Kornowac.
Relacja fotograficzna –> przejdź