„Dwa do przodku, trzi do zadku”
Grantobiorca: Ośrodek Kultury w Czernicy
Termin realizacji zadania: 01.03.2023 – 31.10.2023
Do celów zadania należało przybliżenie lokalnego dziedzictwa kulturowego, etnografii, tradycji, mitologii śląskiej. Poprzez te działania mieszkańcy mieli przestrzeń do poszukiwania i budowania własnej tożsamości, odkrywania korzeni, poznawania miejscowej historii. Ponadto celem zadania było wzmacnianie poczucia wspólnoty wśród lokalnej społeczności, rozwijanie relacji międzypokoleniowych, współdziałanie, wymiana doświadczeń, dzielenia się historiami i wiedzą. Zadanie miało również wymiar edukacyjny, pokazując dzieciom i młodzieży wartość tradycji.
Projekt obejmował:
1) Wydanie dwóch książek dla dzieci w gwarze śląskiej – napisane przez Marka Kubika:
a) „Mateuszek i kot Wacek” – książeczka opowiada o kocie Wacku, który widzi białą myszkę. Nikt mu nie dowierza, ani Mateuszek ani kurka Lidka ani szpak Oskar. Musi przejść egzamin z kolorów. Zagadkę białej myszki rozwiązuje niezawodny dziadek Marek.
b) „Mateuszek i sornik Fridek” w tej historii nieznany sprawca niszczy młode drzewka dziadka Marka. O tym fakcie powiadamia Mateuszka pies Nero. Razem z bratem Mikusiem, psem i gromadą kurek udają się na oględziny. Na trop sprawcy naprowadza wszystkich szpak Oskar.
Nakład każdej z nich: 1000 egzemplarzy, łącznie 2000 egzemplarzy. Książeczki są kontynuacją poprzednich wydań autora. Publikacje trafiły do przedszkoli, szkół, bibliotek z terenu LGD.
2) Wydanie gry planszowej „Dwa do przodku, trzi do zadku” – jest to klasyczna gra planszowa, w której uczestnicy wykonują rzuty kostką i poruszają się po polach zgodnie z wyrzuconą liczbą oczek. Każdy gracz ma przypisany pionek w kształcie górniczego czaka. Start ma miejsce na polu z pszowską kopalnia „Anna”, celem zaś jest dojście do pola Mety, oznaczonym Górą św. Anny. Po drodze gracze natrafiają na przeszkody związane z lokalnymi straszkami.
Nakład: 60 egzemplarzy.
Gry zostały przekazane do świetlic oraz instytucji kultury w każdej z gmin z terenu LGD.
3) Spotkania dla dzieci z autorem publikacji połączone z działalnością animacyjną – warsztatami o postaciach ze śląskiej mitologii. Uczestnicy otrzymali po jednym egzemplarzu każdej książki (łącznie dwa egzemplarze). Przygotowany został także drobny poczęstunek.
4) Spotkania wokół wydanych publikacji, połączone z działaniami animacyjnymi – w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, instytucjach kultury. Spotkania realizowane były przez zainteresowane instytucje; były prowadzone przez nauczycieli z pomocą wolontariuszy.
Galeria zdjęć –> przejdź